Günümüzün yoğun araç trafiğinde benim de başıma gelir mi kuşkusuna hiç yer bırakmayacak miktarda lastik probleminden dolayı yolda kalan çok sayıda insan vardır. Şehirler arası yollarda veya şehir içi akan trafikte lastiği patlayan bir kişinin yapması gereken ilk hareket aracı emniyet şeridine çekmektir. Hemen ardından herhangi bir kazaya ya da can kaybına mahal vermemek için diğer sürücüleri uyarmak amacıyla uygun mesafeye yerleştirilen bir ‘reflektör’ ile uyarmaktır.

Reflektörü aracın arka tarafına yerleştirme mesafesine doğru karar vermek için yolun durumu ve akan trafik göz önünde bulundurulmalıdır. Akan bir trafikte aracın emniyetini ve içindekilerin can güvenliğini sağlamadan doğrudan lastik tamirat veya lastik değişim gibi işlemlere başlamak oldukça tehlikelidir.
Aracın emniyeti için gerekli uyarıcılar yerleştirildikten sonra, lastik tamirat veya lastik değişim işlemlerine başlanabilir. Lastik tamirat işi bir uzmanlık alanıdır ve yeterli ekipmana sahip olunması gerekir. Kendi uzmanlık alanı lastikçi ustalığı olmayan bir kişinin böyle bir işleme yeltenmesi tavsiye edilmez.

Lastik değişimi için gerekli olan malzemeler, kriko takımı ve stepne ( yedek lastik)dir. Kriko takımının içinde bulunan bijon anahtarı ile patlayan lastik somonları gevşetilir.

Kriko, marşpiyelin patlayan lastiğe yakın tarafına yerleştirilir. Krikonun çalışma mekanizması kullanılarak araç yukarı kaldırılır. Patlak lastik çıkartılır ve aynı sıra takip edilerek stepne takılır. Araç stepne üzerine bindirildikten sonra bijon anahtarı ile bijon somonları son olarak kontrol edilir.

Lastiğiniz patladığı halde stepne veya kriko takımınızdan herhangi biri yoksa ya da bu konuda bilgi ve deneyiminiz yetersizse, ekstra bir zarar ve tehlikeye mahal vermeden lütfen 7/24 hizmet veren ‘’yoldalastiktamiri.com’’ ekiplerinden profesyonel yardım isteyin! Türkiye ’nin bütün il ve ilçelerinde hazır bulunan, alanında deneyimli ustalarıyla ‘yoldalastiktamiri.com’ yol yardım platformu, her şeyden önce sizlerin yolda kalmasını kendi sorunu gibi sahiplenip en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktadır.

Özetle ‘lastiğim patladı, yolda kaldım!’ dediğinizde;

– Aracı emniyet şeridine çek!
– Reflektör veya herhangi bir uyarıcı yerleştir!
– İmkanlar dahilinde lastik tamiratı/değişimi yap!
yada;
– Profesyonel yardım alın. 0541 77 24 777

Konuyla ilgili tecrübelerinizi ve bilgilerinizi ‘yorum’ kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla
Yolda Lastik Tamiri Ekibi